Zgodnie z rozkazem nr 5 MON z dnia 30.01.1952 r. Powstawały wojskowe koła łowieckie.

Koło łowieckie zawiązało się w październiku 1952 r. i przyjęło nazwę „Pantera” oraz otrzymało numer 215. W wyniku wyborów ukonstytuował się pierwszy zarząd koła w składzie: kpt. Władysław Derenowski – prezes, kpt. Tadeusz Puzo – łowczy, kol. Tadeusz Kapusta – skarbnik, kol. Franciszek Półgęsek – sekretarz.

            Do inicjatorów utworzenia koła łowieckiego zaliczają się również pierwsi myśliwi:

mjr. Józef Nowicki, kpt. Antoni Jaworski, kpt.Sławomir Kołowski, kpt. Józef Nowicki.

Ponieważ w tym okresie nie obowiązywał okres kandydacki wkrótce dołączyli myśliwi: Jan Korkuszko, Marian Plety, Marian Trybusz, Stanisław Wójcicki, którego niedawno z żalem pożegnaliśmy.

Ukonstytuowanie się zarządu pozwoliło na ubieganie się o przydział obwodów łowieckich. Pierwsze umowy zostały podpisane z gminą Gościno i Białogard. Na tej podstawie zostały przydzielone przez Radę Okręgową, wówczas Wojskowego Związku Łowieckiego, dwa obwody: nr 93 – dzisiejszy nr 50 i nr 96 – dzisiejszy nr 77.

            Lata 50 to okres intensywnego rozwoju wojskowych kół łowieckich. W roku 1953 prezesem koła został mjr. Maciej Kondakow. W roku 1956 do wojskowych kół łowieckich pozwolono przyjmować kandydatów cywilnych.

            W latach 60 następuje wzrost liczby członków koła zarówno wojskowych jak i cywilnych. Do koła zostali przyjęci kol. Kazimierz Stec i kol. Józef Rokicki. Obydwaj pełnili funkcje w zarządzie koła.

            W roku 1970 koło liczyło już 23 myśliwych i ciągle przybywało podań o przyjęcie nowych członków. Jest to również okres intensywnej gospodarki łowieckiej, budowy urządzeń myśliwskich, uprawy poletek łowieckich co miało duży wpływ na wzrost populacji zwierzyny grubej.

            W roku 1971 do koła przyjęto kol. Leopolda Kozyrę, który wniósł do koła wiele innowacji. Pełnił funkcję sekretarza, łowczego i prezesa koła. Zaczął organizować  polowania dewizowe, oraz prowadził skup zwierzyny.

            W roku 1973 nadleśnictwa protokólarnie przekazały obwody kołu łowieckiemu i od tej pory koło stało się odpowiedzialne za całą gospodarkę łowiecką, a z czasem odpowiedzialne również za szkody łowieckie w swoich obwodach.

            W 1988 roku do koła został przyjęty kol. Stanisław Chmal, z zawodu leśnik. Od początku pełni funkcje w zarządzie koła: 1995 – 1997 podłowczy, 2000 – 2005 prezes, 2005 – 2007 sekretarz, 2007 -2020 prezes.

 W skład Zarządu wchodzą również kol. Zdzisław Ruszkowski – skarbnik, oraz kol. Marcin Grzegorzewski – sekretarz.

 02.01.2022 roku odszedł od nas Kol. Edward Majewski - Łowczym koła był 24 lata, wcześniej będąc 3 lata sekretarzem koła. Był również członkiem Okręgowej Rady Łowieckiej w Koszalinie, członkiem Zarządu Okręgowego, Przewodniczącym komisji oceny prawidłowości odstrzału samców zwierzyny płowej, oraz       członkiem komisji hodowlanej. Za swoje wybitne osiągnięcia został odznaczony brązowym, srebrnym, oraz złotym medalem za zasługi łowieckie, Złomem, oraz państwowym medalem za zasługi dla Łowiectwa.

Niechaj Knieja Wiecznie Mu Szumi.

Obecnie Zarząd Koła został rozszerzony do 6 osób i zasiadają w nim: Kol. Jacek Hernoga - Prezes, Kol. Zdzisław Ruszkowski - Łowczy, Kol. Krzysztof Chmal - Wicełowczy, Kol. Ryszrard Herman - Wicełowczy, Kol. Filip Ruszkowski - Skarbnik, Kol. Marcin Grzegorzewski - Sekretarz.

    

 

                                                                                                                      Darz bór



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl